. has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
20
Control

Control

2007
×
Edit this entry  
17
Love Liza

Love Liza

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
12
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Edit this entry  
01
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
27
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rowan Atkinson Live

Rowan Atkinson Live

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victor Borge: Then & Now

Victor Borge: Then & Now

1992
×
Read the review Edit this entry  
30
Garden State

Garden State

2004
×
Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
Edit this entry  
27
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry