Highest rated films

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★½

  • In Order of Disappearance

    ★★★½

  • Horrible Bosses 2

    ★★★

  • The Intouchables

    ★★★★½

  • Filth

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • Shame

    ★★★½

  • Celeste & Jesse Forever

    ★★★

  • The Physician

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Great Gatsby

Jan 8

Last Film

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Comedy
17 films
Action
9 films
Romance
7 films
Adventure
7 films
Thriller
6 films
Crime
5 films
History
4 films
Fantasy
4 films
Sci Fi
4 films
USA
26 films
UK
10 films
Germany
5 films
Australia
3 films
Canada
3 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Sweden
2 films
Belgium
1 film
Denmark
1 film
English
34 films
French
3 films
German
3 films
Danish
1 film
Norwegian
1 film
Serbian
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

What We Do in the Shadows
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Pompeii
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Tour de Force
Average weighted rating:

3.5

Films Cuddles287 watched in 2014

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Bachelorette
  • Celeste & Jesse Forever
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Intouchables
  • Plush
  • Shame
  • Filth
  • Horrible Bosses 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Pompeii
  • In Order of Disappearance
  • Love, Rosie
  • Warm Bodies
  • What We Do in the Shadows
  • The Inbetweeners 2
  • Gone Girl
  • The Love Punch
  • Tour de Force
  • If I Stay
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Pride
  • Guardians of the Galaxy
  • 50/50
  • Kick-Ass
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Transcendence
  • 12 Years a Slave
  • 300: Rise of an Empire
  • Saving Mr. Banks
  • The Wolf of Wall Street
  • The Physician
  • The Great Gatsby

World map

Highly rated films Cuddles287 is yet to see

  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • Wild Tales
  • The Way He Looks
  • Sherlock: The Sign of Three
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more