Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★½

  • Everest

    ★★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Minions

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★★

  • Anonymous

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 208 Films watched
  • 17.3 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Blue Is the Warmest Color

Jan 3

Most Watched

Kung Fu Panda 2

3 times

Kung Fu Panda

3 times

Whiplash

3 times

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

3 times

Minions

twice

Last Film

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
114 films
Comedy
69 films
Adventure
47 films
Thriller
43 films
Action
42 films
Romance
39 films
Animation
30 films
Fantasy
29 films
Sci Fi
27 films
Family
27 films
USA
170 films
UK
31 films
Germany
23 films
France
12 films
Australia
8 films
Canada
8 films
Japan
8 films
Spain
6 films
Denmark
3 films
Czechia
2 films
English
190 films
French
24 films
German
18 films
Spanish
12 films
Japanese
9 films
Italian
8 films
Arabic
3 films
Korean
3 films
Latin
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 87 Added 165

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cuddles287’s most liked list

The Great Gatsby
12 Years a Slave
What We Do in the Shadows

UFC

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Joy of Fatherhood
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

GrossStadtklein
Average weighted rating:

2.9

Films Cuddles287 watched in 2015

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Howl's Moving Castle
  • Return of the Jedi
  • The Punch Bowl
  • Dracula Untold
  • Serena
  • The Talented Mr. Ripley
  • Casanova
  • The Good Dinosaur
  • Fight Club
  • Minions
  • Monster
  • Adam's Apples
  • Mad Max: Fury Road
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Friends with Benefits
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Restless
  • The Last Witch Hunter
  • To Rome with Love
  • Our Idiot Brother
  • Look Who's Back
  • Big
  • White Bird in a Blizzard
  • The Bélier Family
  • Sorry If I Call You Love
  • Only God Forgives
  • Rango
  • The Empire Strikes Back
  • Irrational Man
  • The Gift
  • St. Vincent
  • Sleepy Hollow
  • The Counselor
  • GrossStadtklein
  • Steve Jobs
  • It Follows
  • Star Wars
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Martian
  • Forrest Gump
  • Twelve Monkeys
  • Magic in the Moonlight
  • The Walk
  • Life
  • Don Juan DeMarco
  • Anonymous
  • The Sixth Sense
  • Snowpiercer
  • The Life of David Gale
  • The Wolf of Wall Street
  • Noah
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • Camp X-Ray
  • Nightcrawler
  • Kill the Messenger
  • Suck Me Shakespeer 2
  • The Visit
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Let's Be Cops
  • Beetlejuice
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Perks of Being a Wallflower
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Everest
  • Up in the Air
  • Paper Towns
  • The DUFF
  • True Story
  • Secret Window
  • Magic Mike XXL
  • Straight Outta Compton
  • Ricki and the Flash
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Boy 7
  • Ant-Man
  • Southpaw
  • Coraline
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Enemy
  • On the Road
  • Unfriended
  • Spy
  • The Other Woman
  • Self/less
  • Kingsman: The Secret Service
  • One Hour Photo
  • My Blueberry Nights
  • Last Night
  • Jurassic World
  • Snowpiercer
  • Bad Teacher
  • The Guest
  • That Awkward Moment
  • The Last King of Scotland
  • Grave of the Fireflies
  • Shutter Island
  • Horns
  • Blue Is the Warmest Color
  • What If
  • Whiplash
  • The Blair Witch Project
  • Minions
  • Cobain: Montage of Heck
  • Super
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Avengers: Age of Ultron
  • It Follows
  • Beginners
  • Psycho
  • Do Not Disturb
  • Whiplash
  • Kung Fu Panda 2
  • Kung Fu Panda
  • The Shining
  • Stand by Me
  • Pulp Fiction
  • Argo
  • Focus
  • Atonement
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • About Time
  • Head Full of Honey
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Goldfinger
  • Watchmen
  • Ed Wood
  • Pitch Perfect 2
  • The Little Death
  • All Good Things
  • Manic
  • Enemy
  • The Descendants
  • Top Gun
  • The Imitation Game
  • Big Hero 6
  • Law Abiding Citizen
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Interview
  • The Crow
  • Inglourious Basterds
  • The Theory of Everything
  • Big Eyes
  • The Little Mermaid
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mary and Max
  • Avengers: Age of Ultron
  • 9
  • Kiki's Delivery Service
  • Interview with the Vampire
  • Lawless
  • Predestination
  • Boyhood
  • Divergent
  • The Way Way Back
  • The Grand Budapest Hotel
  • Superbad
  • Family Guy Presents: Blue Harvest
  • Dead Man
  • Suck Me Shakespeer
  • Sleeping Beauty
  • Labor Day
  • Hannibal
  • Edge of Tomorrow
  • Gone Girl
  • Neighbors
  • The Imitation Game
  • My Neighbor Totoro
  • Spirited Away
  • Hercules
  • Jesus Loves Me
  • Whiplash
  • Into the Woods
  • Les Misérables
  • Se7en
  • Toast
  • Breaking Horizons
  • American Beauty
  • The Emperor's New Groove
  • Blue Valentine
  • Big Hero 6
  • Blue Valentine
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Aladdin
  • The Art of Getting By
  • Frozen
  • The Lion King
  • Maleficent
  • Sleeping Beauty
  • A Million Ways to Die in the West
  • Trance
  • Princess Mononoke
  • Her
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Joy of Fatherhood
  • The Lego Movie
  • Garden State
  • 3 Türken und ein Baby
  • The Secret Life of Walter Mitty

See all 208

World map

Highly rated films Cuddles287 is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more