Highest rated films

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★★★

  • Demolition

    ★★★★★

  • Stay

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 202 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Begin Again

Jan 2

Most Watched

Sing Street

6 times

The Nice Guys

3 times

The Danish Girl

twice

Cinema Paradiso

twice

Trumbo

twice

Last Film

The Danish Girl

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
113 films
Comedy
76 films
Adventure
52 films
Romance
45 films
Thriller
38 films
Family
34 films
Action
34 films
Fantasy
32 films
Animation
30 films
Sci Fi
21 films
USA
159 films
UK
64 films
Germany
25 films
Canada
15 films
France
15 films
Ireland
12 films
Belgium
7 films
Japan
5 films
Italy
5 films
Denmark
4 films
English
187 films
French
24 films
German
23 films
Spanish
12 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Chinese
5 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Irish
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cuddles287’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Cinema Paradiso
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Man Cave
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

About a Girl
Average weighted rating:

3.1

Films Cuddles287 watched in 2016

  • The Danish Girl
  • Cinema Paradiso
  • Nocturnal Animals
  • The Lion King
  • The Punch Bowl
  • Sing Street
  • Allied
  • Kubo and the Two Strings
  • Trumbo
  • Arrival
  • The Nice Guys
  • Welcome to the Punch
  • Slow West
  • Populaire
  • Labyrinth of Lies
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Captain Fantastic
  • Hunger
  • About a Girl
  • Jane Eyre
  • Under the Skin
  • V for Vendetta
  • Doctor Strange
  • Sing Street
  • The Accountant
  • Take This Waltz
  • Stay
  • The Nice Guys
  • Wire Cutters
  • Crimson Peak
  • Vertigo
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Sing Street
  • Sing Street
  • Piper
  • Finding Dory
  • Brothers
  • Brokeback Mountain
  • The Fox and the Hound
  • Gangs of New York
  • Me Before You
  • About Time
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Mommy
  • Good Will Hunting
  • LOL
  • Magic Magic
  • Devil's Knot
  • Swiss Army Man
  • Wanted
  • Anomalisa
  • Shaun of the Dead
  • Goodbye Berlin
  • Sing Street
  • My Left Foot: The Story of Christy Brown
  • Men, Women & Children
  • X-Men: Days of Future Past
  • Victoria
  • The Words
  • Stoker
  • An American Tail
  • Hugo
  • Back to the Future
  • Philadelphia
  • God Help the Girl
  • Now You See Me 2
  • Ponyo
  • The Money Pit
  • Finding Nemo
  • (500) Days of Summer
  • Pan's Labyrinth
  • Mower Minions
  • The Secret Life of Pets
  • Sicario
  • Dirty Dancing
  • The Polar Express
  • Inside Out
  • Carol
  • I'm Still Here
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Hitchcock
  • Rammstein: Paris
  • Snowden
  • Where Am I Going?
  • Bad Moms
  • Text for You
  • The Game
  • The Revenant
  • Black Mass
  • Penguins of Madagascar
  • Bridge of Spies
  • Dead Poets Society
  • Sing Street
  • Cinderella
  • A Long Way Down
  • The Spectacular Now
  • Room
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Deadpool
  • Alice Through the Looking Glass
  • Clouds of Sils Maria
  • The Last Station
  • The Bélier Family
  • Hail, Caesar!
  • Me Before You
  • The Lady in the Van
  • Partly Cloudy
  • For the Birds
  • Man Up
  • Seven Psychopaths
  • Repo Men
  • Mulan
  • X-Men: Apocalypse
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • The Witch
  • Demolition
  • Captain America: Civil War
  • Zootopia
  • Lovelace
  • Safety Not Guaranteed
  • The Nice Guys
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • X-Men: Apocalypse
  • Foxcatcher
  • Youth in Revolt
  • Rise of the Guardians
  • Spotlight
  • Two Night Stand
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Big Short
  • Beauty and the Beast
  • The Imitation Game
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Jungle Book
  • Captain America: Civil War
  • Ex Machina
  • Crimson Peak
  • A Bigger Splash
  • The Hateful Eight
  • The Huntsman: Winter's War
  • The Martian
  • Hush
  • Zoolander
  • The Lady in the Van
  • Victor Frankenstein
  • Horns
  • Hot Fuzz
  • Triple 9
  • Room
  • The Theory of Everything
  • Big Hero 6
  • Kung Fu Panda 3
  • Love, Rosie
  • The Iron Giant
  • Trumbo
  • Risen
  • Spotlight
  • Zootopia
  • The War
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Aristocats
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Deadpool
  • Spectre
  • Skyfall
  • Sisters
  • Dirty Grandpa
  • The Brand New Testament
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Due Date
  • Get Smart
  • Titanic
  • Anna Karenina
  • Lost in Translation
  • The Hunt
  • The Hateful Eight
  • American Ultra
  • Mr. Nobody
  • Puss in Boots
  • The Man Cave
  • Alien
  • The Danish Girl
  • Cinema Paradiso
  • Song of the Sea
  • Professor Layton and the Eternal Diva
  • Ex Machina
  • Who Am I
  • Dreamgirls
  • The Revenant
  • Inside Out
  • Naked Among Wolves
  • Still Alice
  • Bridge of Spies
  • The Little Death
  • Begin Again

World map

Highly rated films Cuddles287 is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Aquarius
  • A Bride for Rip Van Winkle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more