Highest rated films

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • All About Me

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Road to Perdition

    ★★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★★

  • Anonymous

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 230 Films watched
  • 19.2 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

A Ghost Story

Jan 1

Most Watched

Call Me by Your Name

8 times

Bohemian Rhapsody

4 times

Isle of Dogs

4 times

Paddington 2

4 times

The Shape of Water

4 times

Last Film

Bohemian Rhapsody

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
136 films
Comedy
70 films
Adventure
58 films
Romance
46 films
Fantasy
42 films
Thriller
36 films
Action
36 films
Family
29 films
Sci Fi
28 films
Animation
27 films
USA
192 films
UK
62 films
France
28 films
Germany
27 films
Canada
11 films
Italy
10 films
Brazil
8 films
Spain
8 films
Ireland
6 films
Japan
5 films
English
212 films
French
25 films
German
20 films
Spanish
15 films
Japanese
14 films
Russian
12 films
Italian
10 films
Korean
4 films
Xhosa
4 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 70

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cuddles287’s most liked review

Hereditary

Hereditary

★★★★

Can't wait to watch it on my own. Without additional "funny" clucking noises, giggling, comments, sighing because of boredom, texting, checking your phone in general, more comments on whether or not you expect a cheap jump scare...
The woman who started to laugh during the finale (and continued to do so with every single cut) was almost charming by the time we got there, though.

More reviews

Cuddles287’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Coconut Hero
Average weighted rating:

3.2

Films Cuddles287 watched in 2018

  • Bohemian Rhapsody
  • All About Me
  • Table 19
  • Call Me by Your Name
  • The Perks of Being a Wallflower
  • All About Me
  • Molly's Game
  • The Punch Bowl
  • All About Me
  • Under the Silver Lake
  • Never Look Away
  • Starship Troopers
  • BlacKkKlansman
  • Balloon
  • A History of Violence
  • Wonder
  • Brad's Status
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Love, Simon
  • Bohemian Rhapsody
  • A Quiet Place
  • Sing Street
  • Lady Macbeth
  • Phantom Thread
  • Whiplash
  • Whiplash
  • Isle of Dogs
  • Lilo & Stitch
  • Ratatouille
  • Isle of Dogs
  • Bao
  • Bohemian Rhapsody
  • Incredibles 2
  • Paddington 2
  • Paddington
  • A Star Is Born
  • Ant-Man and the Wasp
  • Thor: Ragnarok
  • A Monster Calls
  • American History X
  • Primal Fear
  • Spy
  • First Man
  • The Shape of Water
  • Lady and the Tramp
  • Bohemian Rhapsody
  • The Peanuts Movie
  • The Game
  • Ingrid Goes West
  • Wings of Desire
  • American Honey
  • Christopher Robin
  • The Boy and the Beast
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • I Give It a Year
  • Hidden Figures
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Incredibles
  • Blade Runner 2049
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Call Me by Your Name
  • The Ghost Writer
  • Annihilation
  • Thoroughbreds
  • Ant-Man and the Wasp
  • Raw
  • Coconut Hero
  • Welcome to the Hartmanns
  • Sicario: Day of the Soldado
  • How About Adolf?
  • Champions
  • Destination Wedding
  • BlacKkKlansman
  • The Keeper
  • Juliet, Naked
  • Balloon
  • Anna and the Apocalypse
  • The Cabin in the Woods
  • Road to Perdition
  • Pride & Prejudice
  • How to Train Your Dragon
  • Tag
  • Mamma Mia!
  • Disconnect
  • The Truman Show
  • The Big Wedding
  • Mysterious Skin
  • Anonymous
  • Okja
  • Grand Piano
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • On Chesil Beach
  • Maudie
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • It
  • Thor
  • Constantine
  • Jackie
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Love, Simon
  • Lore
  • Your Name.
  • The Shape of Water
  • The Road to El Dorado
  • The Disaster Artist
  • Solo: A Star Wars Story
  • Bright Young Things
  • Hellboy
  • Coco
  • Isle of Dogs
  • Fantastic Mr. Fox
  • Wreck-It Ralph
  • Alex Strangelove
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Hereditary
  • Avengers: Infinity War
  • It Follows
  • Captain Fantastic
  • Call Me by Your Name
  • 12 Angry Men
  • Les Misérables
  • Song of the Sea
  • Becoming Jane
  • Lady Bird
  • The Big Sick
  • The Big Sick
  • Isle of Dogs
  • The Greatest Showman
  • Inglourious Basterds
  • Deadpool 2
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Paddington 2
  • Spider-Man: Homecoming
  • Paddington 2
  • Lady Bird
  • Only the Brave
  • Get Out
  • Colossal
  • Good Time
  • Swiss Army Man
  • Black Panther
  • American Pie
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • Red Sparrow
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blockers
  • Ready Player One
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • A Troll in Central Park
  • Son of Saul
  • The Hunt
  • Don't Breathe
  • Suicide Squad
  • Molly's Game
  • The Captain
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Inception
  • Black Mirror: Be Right Back
  • Game Night
  • MouseHunt
  • Una
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Call Me by Your Name
  • MouseHunt
  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • The Post
  • Locke
  • Paprika
  • 20th Century Women
  • Sherlock Holmes
  • Phantom Thread
  • Pawn Sacrifice
  • Winchester
  • Black Panther
  • The Shape of Water
  • Hell or High Water
  • Kung Fu Panda 3
  • The Disaster Artist
  • Hidden Figures
  • The Accountant
  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • The Room
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Wind River
  • Before I Fall
  • Imaginaerum
  • Balto
  • We Need to Talk About Kevin
  • Ain't Them Bodies Saints
  • A Silent Voice

See all 230

World map

Highly rated films Cuddles287 is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more