Highest rated films

  • The Batman

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Downton Abbey: A New Era

    ★★★★

  • Wunderschön

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★★

  • The Lost City

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 54 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Cruella

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: No Way Home

4 times

Everything Everywhere All at Once

twice

Dune

twice

The Batman

twice

Last Film

Everything Everywhere All at Once

May 19

Genres, countries & languages

Adventure
20 films
Drama
19 films
Action
17 films
Comedy
16 films
Fantasy
12 films
Sci Fi
11 films
Crime
9 films
Thriller
9 films
Romance
5 films
Mystery
4 films
USA
44 films
UK
12 films
France
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Canada
2 films
Denmark
2 films
Germany
2 films
Ireland
1 film
Japan
1 film
English
47 films
French
8 films
Spanish
6 films
Cantonese
4 films
German
4 films
Tagalog
4 films
Swedish
2 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Dutch
1 film

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cuddles287’s most liked review

The Batman

The Batman

★★★★★

Erste Einordnung:
Am ehesten Richtung Nolan, ordentlich mariniert à la Prisoners (Villeneuve) und vor allem Sieben ft Zodiac (Fincher) - und was da für ein Flavour raus kommt - I LIKE!

Wer braucht ein Smells Like Teen Spirit Remix im Intro eines x-ten Marvelfilms, wenn man hier Something in the…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Eingeschlossene Gesellschaft
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Eingeschlossene Gesellschaft
Average weighted rating:

2.7

Films Cuddles287 watched in 2022

  • Everything Everywhere All at Once
  • Knives Out
  • Dune
  • Dune
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Another Round
  • Downton Abbey: A New Era
  • Everything Everywhere All at Once
  • Eingeschlossene Gesellschaft
  • The Northman
  • A Quiet Place Part II
  • Atonement
  • The Lost City
  • The Innocents
  • Spider-Man: No Way Home
  • Spider-Man: No Way Home
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • West Side Story
  • Hamilton
  • The Velvet Queen
  • Turning Red
  • The Batman
  • Wunderschön
  • Normal People Confessions
  • Spider-Man: No Way Home
  • Spider-Man: Far From Home
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Batman
  • Kingsman: The Secret Service
  • Batman Returns
  • 2040
  • Death on the Nile
  • Scenes from a Marriage
  • In the Mood for Love
  • The King
  • Pig
  • The Rescue
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • Honey Boy
  • Howl's Moving Castle
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Spider-Man: No Way Home
  • Encanto
  • tick, tick...BOOM!
  • John Wick
  • Unbelievable
  • Far From the Tree
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Cruella

World map

Highly rated films Cuddles287 is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • Aftersun
  • Triangle of Sadness
  • The Bob's Burgers Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more