Sort by

TheCultureShocker has logged 39 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horsin' Around

Horsin' Around

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Satan

The Great Satan

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2Everything2Terrible2: Tokyo Drift

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Satan

The Great Satan

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woodstock

Woodstock

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Ghost Dad

Ghost Dad

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry