TheCultureShocker has logged 670 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Speak of the Devil

Speak of the Devil

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry