TheCultureShocker has logged 72 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Garfield: His 9 Lives

Garfield: His 9 Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crank

Crank

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steve-O: Guilty as Charged

Steve-O: Guilty as Charged

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry