jen has logged 27 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Irresolute

Irresolute

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★
Edit this entry  
17
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★½
Edit this entry  
16
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry