cupofcoffinjoe has logged 424 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Skins

Skins

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Drowning

The Drowning

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rift

Rift

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Destruction Babies

Destruction Babies

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Godspeed

Godspeed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spoor

Spoor

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rememory

Rememory

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Uptight

Uptight

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Gook

Gook

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
Road Games

Road Games

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
26
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chato's Land

Chato's Land

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swastika

Swastika

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
Edit this entry  
22
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Afterimage

Afterimage

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry