cupofcoffinjoe has logged 56 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starcrash

Starcrash

1978
×
Edit this entry  
26
The Beast of Hollow Mountain

The Beast of Hollow Mountain

1956
×
Edit this entry  
25
Orders to Kill

Orders to Kill

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
In Darkness

In Darkness

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Melville Steps Out of the Shadows

Melville Steps Out of the Shadows

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Code Name: Melville

Code Name: Melville

2008
×
★★
Edit this entry  
22
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Damned

The Damned

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wooden Crosses

Wooden Crosses

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★
Edit this entry  
20
The Seventh Veil

The Seventh Veil

1945
×
Edit this entry  
19
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Tragedy of Today

The Tragedy of Today

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Revanche

Revanche

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

1967
×
Read the review Edit this entry  
18
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Man's Neck

A Man's Neck

1933
×
★★★★
Edit this entry  
17
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Like Rabid Dogs

Like Rabid Dogs

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man with Icy Eyes

The Man with Icy Eyes

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Albino

Albino

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
The Murder Man

The Murder Man

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Search for Weng Weng

The Search for Weng Weng

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manhandled

Manhandled

1949
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Light at the Edge of the World

The Light at the Edge of the World

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fingers

Fingers

1978
×
★★★
Edit this entry