Carlos has logged 469 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parade

Parade

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joy

Joy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman They Almost Lynched

Woman They Almost Lynched

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Taris

Taris

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joy

Joy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry