Carlos has logged 38 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Eden

Eden

2014
×
★★
Edit this entry  
26
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Edit this entry  
05
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Edit this entry  
02
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry