Sort by

Carlos has logged 483 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Edit this entry  
31
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Read the review Edit this entry  
30
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
Read the review Edit this entry  
30
Santa Teresa & Other Stories

Santa Teresa & Other Stories

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Weiner

Weiner

2016
×
Edit this entry  
29
Hallelujah, I'm a Bum

Hallelujah, I'm a Bum

1933
×
Edit this entry  
29
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Pirate

The Pirate

1948
×
Edit this entry  
25
That's Entertainment! III

That's Entertainment! III

1994
×
Edit this entry  
24
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Chapman Report

The Chapman Report

1962
×
Read the review Edit this entry  
23
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Intruder

The Intruder

1962
×
Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Lemonade

Lemonade

2016
×
Read prior review Edit this entry  
20
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Read the review Edit this entry  
20
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tommy

Tommy

1975
×
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
Read the review Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Paul Robeson: Tribute to an Artist

Paul Robeson: Tribute to an Artist

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Chelsea Girls

Chelsea Girls

1966
×
Read the review Edit this entry  
05
Little Pioneers

Little Pioneers

1968
×
Edit this entry  
05
June Turmoil

June Turmoil

1969
×
Edit this entry  
05
Newsreel – Showing the Life of Village Youth

Newsreel – Showing the Life of Village Youth

1967
×
Edit this entry  
04
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
Edit this entry  
04
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Fandry

Fandry

2013
×
Edit this entry  
01
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry