Carlos has logged 36 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Selma, Lord, Selma

Selma, Lord, Selma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Horse

The Horse

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Quiet as Kept

Quiet as Kept

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joy

Joy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When It Rains

When It Rains

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry