Sort by

Carlos has logged 447 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
21
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Edit this entry  
20
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
63 Up

63 Up

2019
×
Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Raavanan

Raavanan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raavanan

Raavanan

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
ABC of a Strike

ABC of a Strike

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
Edit this entry  
01
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rupture

Rupture

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Our Voice of Earth, Memory and Future

Our Voice of Earth, Memory and Future

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jackal of Nahueltoro

Jackal of Nahueltoro

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry