Sort by

Carlos has logged 376 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
My Girlfriend's Wedding

My Girlfriend's Wedding

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
France

France

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
09
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cityscape

Cityscape

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen

1974
×
Read the review Edit this entry  
04
Seminar

Seminar

1969
×
Edit this entry  
04
Back and Forth

Back and Forth

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast (Table-Top Dolly)

Breakfast (Table-Top Dolly)

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
One Second in Montreal

One Second in Montreal

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dripping Water

Dripping Water

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Standard Time

Standard Time

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Short Shave

Short Shave

1965
×
Edit this entry  
03
A to Z

A to Z

1956
×
Edit this entry  
30
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abertura

Abertura

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Departure

The Departure

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry