Sort by

Carlos has logged 34 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Monkey King: Havoc in Heaven

The Monkey King: Havoc in Heaven

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Edit this entry  
15
How Can We Tell the Dancer from the Dance

How Can We Tell the Dancer from the Dance

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reel 5347

Reel 5347

1964
×
Edit this entry  
15
Chumlum

Chumlum

1963
×
Edit this entry  
15
No. 14: Late Superimpositions

No. 14: Late Superimpositions

1965
×
Edit this entry  
15
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Days

Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Razor Blades

Razor Blades

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ray Gun Virus

Ray Gun Virus

1966
×
Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry