RSS feed for Chris

Chris has watched 20 films released in the 1940s.

  • Portrait of Jennie

    ★★★★

  • Moonrise

    ★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★

  • Weegee's New York

    ★★★½

  • Ramrod

    ★★★½

  • Utamaro and His Five Women

    ★★★½

  • A Walk in the Sun

    ★★★½

  • Les Dames du Bois de Boulogne

    ★★★

  • Children of Paradise

    ★★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Reward Unlimited

    ★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★½

  • Journey Into Fear

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • Saboteur

    ★★★★½

  • There Was a Father

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • High Sierra

    ★★★½

  • They Drive by Night

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★