RSS feed for Chris

Chris has watched 172 films released in the 1970s.

  • All That Jazz

    ★★★★

  • Women I Love

    ★★★★½

  • Chilly Scenes of Winter

    ★★★★½

  • Bush Mama

    ★★★★

  • ORG

    ★★★★

  • That Sinking Feeling

    ★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★

  • Winter Kills

    ★★★

  • Old Boyfriends

    ★★

  • Deaf/Punk

    ★★★★

  • Dream Age

    ★★★

  • New York Portrait, Chapter I

    ★★★★

  • My Way Home

    ★★★½

  • Watership Down

    ★★★½

  • Flesh Color

  • Eyes of Laura Mars

    ★★★½

  • Robert et Robert

    ★½

  • The Green Room

    ★★

  • An Enemy of the People

    ★★★½

  • Coming Home

    ★★★½

  • Remember My Name

    ★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★

  • Double Strength

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★

  • Short Eyes

    ★★★★★

  • New York, New York

    ★★★★★

  • The Deep

    ★★★½

  • The Fun House

    ★★★★

  • Between the Lines

    ★★★½

  • The Man Who Loved Women

    ★★★

  • 11 x 14

    ★★★★

  • Perfumed Nightmare

    ★★★★½

  • The Last Wave

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Multiple Orgasm

    ★★★★★

  • Surreal Estate

    ★★★½

  • Welcome to L.A.

    ★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Here and Elsewhere

    ★★★½

  • Stress Scars & Pleasure Wrinkles

    ★★★★½

  • A Child in the Crowd

    ★★★

  • Family Focus

    ★★★

  • Crossroads

    ★★★★★

  • Small Change

    ★★★

  • Deadly Hero

    ★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Hester Street

    ★★★★

  • Milestones

    ★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • Fear of Fear

    ★★★½

  • India Song

    ★★★½

  • Organism

    ★★★★

  • The Fortune

    ★★½

  • Mandingo

    ★★★½

  • Dolemite

  • The Astrologer

    ★★★★★

  • The Immortal Bachelor

    ★★

  • The Divine Nymph

    ★★★

  • The Lost Honor of Katharina Blum

    ★★★★

  • Wide Angle Saxon

    ★★★★

  • Psychosynthesis

    ★★★★

  • Superdyke

    ★★★★★

  • Jane Brakhage

    ★★★★

  • The Frontier Experience

    ★★★½

  • Two Tons of Turquoise to Taos Tonight

    ★★★½

  • The Savage Is Loose

    ★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • The Phantom of Liberty

    ★★★★★

  • Gone in 60 Seconds

    ★★½

  • Mr. Majestyk

    ★★

  • The Parallax View

    ★★★★½