RSS feed for Chris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
An Affair of the Skin

An Affair of the Skin

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dance Chromatic

Dance Chromatic

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformation

Transformation

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paintings by Ed Emshwiller

Paintings by Ed Emshwiller

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lifelines

Lifelines

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thanatopsis

Thanatopsis

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Relativity

Relativity

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Film with Three Dancers

Film with Three Dancers

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chrysalis

Chrysalis

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fusion

Fusion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Totem

Totem

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Identities

Identities

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Family Focus

Family Focus

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woe Oh Ho No

Woe Oh Ho No

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Image, Flesh and Voice

Image, Flesh and Voice

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
George Dumpson's Place

George Dumpson's Place

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Existentialist

The Existentialist

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hallelujah the Hills

Hallelujah the Hills

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Georgia, Georgia

Georgia, Georgia

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Balcony

The Balcony

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abel/Asia

Abel/Asia

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Melinda

Melinda

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flirt

Flirt

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry