RSS feed for Chris

Chris has logged 45 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dance Chromatic

Dance Chromatic

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformation

Transformation

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paintings by Ed Emshwiller

Paintings by Ed Emshwiller

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life Begins Tomorrow

Life Begins Tomorrow

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porgy and Bess

Porgy and Bess

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brother and Sister

Brother and Sister

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weegee's Coney Island

Weegee's Coney Island

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Timbuktu

Timbuktu

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scotch Hop

Scotch Hop

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beat

Beat

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Invented Gold

The Man Who Invented Gold

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The End

The End

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saturday Afternoon Blood Sacrifice

Saturday Afternoon Blood Sacrifice

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Cobra Dance

Little Cobra Dance

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Young Lions

The Young Lions

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Young Lions

The Young Lions

1958
×
★★★★½
Edit this entry