RSS feed for Chris

Chris has logged 111 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Palindrome

Palindrome

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Ashes

Wheel of Ashes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watersmith

Watersmith

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coming Apart

Coming Apart

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Schizy

Schizy

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Medea

Medea

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Plastic Dome of Norma Jean

The Plastic Dome of Norma Jean

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Savage Eye

The Savage Eye

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
…And the Fifth Horseman Is Fear

…And the Fifth Horseman Is Fear

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Anniversary

Happy Anniversary

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Is Dry

Blood Is Dry

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psych-Burn

Psych-Burn

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No. 14: Late Superimpositions

No. 14: Late Superimpositions

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poem Field No. 3

Poem Field No. 3

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poem Field No. 2

Poem Field No. 2

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poem Field No. 1

Poem Field No. 1

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Learning Tree

The Learning Tree

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Blondino

The Great Blondino

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Since

Since

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
De Sade

De Sade

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soap Opera

Soap Opera

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoulder

Shoulder

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jill and Freddy Dancing

Jill and Freddy Dancing

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Canaries

The Canaries

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death in the Forenoon

Death in the Forenoon

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Z

Z

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Targets

Targets

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blonde Cobra

Blonde Cobra

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Death of P'town

The Death of P'town

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★
Read the review Edit this entry