RSS feed for Chris

Chris has logged 157 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Film with Three Dancers

Film with Three Dancers

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chrysalis

Chrysalis

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Identities

Identities

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Family Focus

Family Focus

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woe Oh Ho No

Woe Oh Ho No

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Georgia, Georgia

Georgia, Georgia

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Melinda

Melinda

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wide Angle Saxon

Wide Angle Saxon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint Flournoy Lobos-Logos and the Eastern Europe Fetus Taxing Japan Brides in West Coast Places Sucking Alabama Air

Saint Flournoy Lobos-Logos and the Eastern Europe Fetus Taxing Japan Brides in West Coast Places Sucking Alabama Air

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1 P.M.

1 P.M.

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stress Scars & Pleasure Wrinkles

Stress Scars & Pleasure Wrinkles

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
“X”

“X”

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dream Age

Dream Age

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Women’s Rites or Truth is the Daughter of Time

Women’s Rites or Truth is the Daughter of Time

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jane Brakhage

Jane Brakhage

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psychosynthesis

Psychosynthesis

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Multiple Orgasm

Multiple Orgasm

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superdyke

Superdyke

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Menses

Menses

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sisters!

Sisters!

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Was/I Am

I Was/I Am

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Women I Love

Women I Love

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Double Strength

Double Strength

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
India Song

India Song

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Outside Man

The Outside Man

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wedding Ring

The Wedding Ring

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Article no.306

Article no.306

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Organism

Organism

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bleu Shut

Bleu Shut

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry