RSS feed for Chris

Chris has logged 39 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Don Is Dead

The Don Is Dead

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clear History

Clear History

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Run

The Last Run

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faces

Faces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
You Never Know Women

You Never Know Women

1926
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★★
Edit this entry  
06
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
And Now My Love

And Now My Love

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry