RSS feed for Chris

Chris has logged 352 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Macho Dancer

Macho Dancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wheel of Ashes

Wheel of Ashes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thick Skinned

Thick Skinned

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Downtown '81

Downtown '81

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vic

Vic

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Coming Apart

Coming Apart

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pola X

Pola X

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
That Sinking Feeling

That Sinking Feeling

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porgy and Bess

Porgy and Bess

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Zum Klo

Taxi Zum Klo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry