RSS feed for Chris

Chris has logged 164 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silver Jew

Silver Jew

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Zum Klo

Taxi Zum Klo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Older Brother, Younger Sister

Older Brother, Younger Sister

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vital Signs

Vital Signs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sync Touch

Sync Touch

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Macunaíma

Macunaíma

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invincibles

The Invincibles

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat

The Cat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Very Late Afternoon of a Faun

The Very Late Afternoon of a Faun

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psych-Burn

Psych-Burn

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
New York Portrait, Chapter II

New York Portrait, Chapter II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Genesis

Genesis

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Organism

Organism

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poem Field No. 1

Poem Field No. 1

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Blondino

The Great Blondino

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry