RSS feed for Chris

Chris has logged 55 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anea 17

Anea 17

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Strength

Double Strength

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The man who could not see far enough

The man who could not see far enough

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pressures of the Text

The Pressures of the Text

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poem Field No. 2

Poem Field No. 2

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Up-to-Date Conjurer

An Up-to-Date Conjurer

1899
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Cobra Dance

Little Cobra Dance

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guys Day

Guys Day

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taylor Mead's Acting Class

Taylor Mead's Acting Class

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mexican Footage

The Mexican Footage

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Senseless

Senseless

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Persian Pickles

Persian Pickles

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marinetti

Marinetti

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Execution of Private Slovik

The Execution of Private Slovik

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
And Now My Love

And Now My Love

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Eyes

Short Eyes

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Crossroads

Crossroads

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry