RSS feed for Chris

Chris has watched 38 mystery films.

  • The Souvenir

    ★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Marjorie Prime

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★½

  • Youth Without Youth

    ★★★★★

  • New Rose Hotel

    ★★★½

  • Cure

    ★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Equinox

    ★★★★

  • Dust Devil

    ★½

  • Mortal Thoughts

    ★★★★

  • Love at Large

    ★★★★

  • The Inside Man

    ½

  • Fear City

    ★★★

  • Tenebre

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Eyes of Laura Mars

    ★★★½

  • The Deep

    ★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

  • The Immortal Bachelor

    ★★

  • Sweet Movie

    ★★★½

  • Hungry Wives

    ★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • The Wedding Ring

    ★★★

  • Five Dolls for an August Moon

    ★★★

  • Various Incarnations of a Tibetan Seamstress

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Journey Into Fear

    ★★★½

  • Nick Carter, Master Detective

    ★★★★

  • The Man in the Barn

    ★★★

  • The King Without a Crown

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★½