RSS feed for Chris
  • Five Dolls for an August Moon

    ★★★

  • The Only Game in Town

    ★★★½

  • Saint Flournoy Lobos-Logos and the Eastern Europe Fetus Taxing Japan Brides in West Coast Places Sucking Alabama Air

    ★★★★

  • Watermelon Man

    ★★★★

  • Godard in America

    ★★½

  • Medea

    ★★★½

  • The Activist

    ★★★★

  • Diaries, Notes, and Sketches

    ★★★★★

  • Coming Apart

    ★★★★

  • Shark

    ★★★½

  • Watersmith

    ★★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★★★

  • Macunaíma

    ★★★★

  • De Sade

    ★★½

  • Venus in Furs

    ★★★½

  • The Learning Tree

    ★★★

  • Putney Swope

    ★★★★★

  • Palindrome

    ★★★★

  • Love Is Colder Than Death

    ★★★½

  • Marinetti

    ★★★★★

  • Last Summer

    ★★★★

  • Duet for Cannibals

    ★★★½

  • Brandy in the Wilderness

    ★★★★

  • Adalen 31

    ★★★½

  • Z

    ★★★½

  • Image, Flesh and Voice

    ★★★

  • The Canaries

    ★★★

  • Various Incarnations of a Tibetan Seamstress

    ★★★★

  • The Racing Scene

    ★★★

  • Hell in the Pacific

    ★★★★½

  • Mandabi

    ★★★★

  • Faces

    ★★★

  • Innocence Unprotected

    ★★★½

  • Poem Field No. 1

    ★★★★

  • The Elements

    ★★★★

  • Stolen Kisses

    ★★

  • No More Excuses

    ★★★

  • Wheel of Ashes

    ★★★★

  • UUU: Usines, Universities, Unions

  • Ex-

    ★★★★½

  • Targets

    ★★★

  • The Swimmer

    ★★★½

  • The Girl on a Motorcycle

    ★★

  • Messages, Messages

    ★★★★½

  • Kuroneko

    ★★★★

  • Schizy

    ★★★½

  • The Illiac Passion

    ★★★★

  • Wavelength

    ★★★★½

  • The Producers

    ★★★★½

  • Tonite Let's All Make Love in London

    ★★★½

  • Point Blank

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • The Liberation of the Mannique Mechanique

    ★★★★½

  • The Great Blondino

    ★★★★

  • Mouchette

    ★★★★½

  • The Venetian Affair

    ½

  • 16/67: September 20th

    ★★★★

  • Fusion

    ★★★★

  • Flour Arrangements

    ★★★★

  • No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

    ★★★½

  • Poem Field No. 3

    ★★★

  • Daisies

    ★★★½

  • The Sand Pebbles

    ★★★★

  • Return of the Seven

    ★★★★

  • The Plastic Dome of Norma Jean

    ★★½

  • Since

    ★★★½

  • Chelsea Girls

    ★★★★½

  • Relativity

    ★★★★

  • Death in the Forenoon

    ★★★★

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★

  • Come Drink with Me

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★