Charlie has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Elmo in Grouchland

The Adventures of Elmo in Grouchland

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sugar Cane Alley

Sugar Cane Alley

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twins

The Twins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elder

The Elder

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Duel

The Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry