Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhino

Rhino

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hidden Child

The Hidden Child

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
America Latina

America Latina

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another World

Another World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Tom

The Other Tom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Leave No Traces

Leave No Traces

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic

The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vera Dreams of the Sea

Vera Dreams of the Sea

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Laughter

The King of Laughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Box

The Box

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Volkonogov Escaped

Captain Volkonogov Escaped

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reflection

Reflection

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Movement

The Great Movement

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry