carmen has logged 45 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carmen & Lola

Carmen & Lola

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dogman

Dogman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry