Sort by

carmen has logged 353 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Couch

Couch

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry