Sort by

carmen has logged 47 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhino

Rhino

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hidden Child

The Hidden Child

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
America Latina

America Latina

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Another World

Another World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Tom

The Other Tom

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inu-Oh

Inu-Oh

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Leave No Traces

Leave No Traces

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic

The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vera Dreams of the Sea

Vera Dreams of the Sea

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Laughter

The King of Laughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Box

The Box

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Volkonogov Escaped

Captain Volkonogov Escaped

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reflection

Reflection

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Movement

The Great Movement

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inferno Rosso: Joe D'Amato on the Road of Excess

Inferno Rosso: Joe D'Amato on the Road of Excess

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miracle

Miracle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
True Things

True Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Promises

Promises

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry