Cole has logged 44 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Step Up

Step Up

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★½
Edit this entry  
01
Memphis

Memphis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry