Miguel has logged 127 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Species II

Species II

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meg

The Meg

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Edit this entry