Sort by

gavin has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Aves

Aves

1998
×
Edit this entry  
29
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
29
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
28
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
½
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brothers

Brothers

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry