• The Contractor

    ★★★½

  • Old Henry

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Marksman

    ★½

  • Soul

    ★★★½

  • Palm Springs

  • Motherless Brooklyn

    ★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Cold Pursuit

    ★★½

  • Rojo

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★

  • I'm So Excited!

  • The Way Way Back

    ★★★½

  • Kill List

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★½

  • El Sicario, Room 164

    ★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★½

  • Rescue Dawn

    ★★½

  • White Chicks

    ★★

  • Swimming Pool

    ★★★★

  • Dream Work

    ★★★½

  • Crossfire Trail

    ★★★

  • The Celebration

    ★★★★½

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★

  • Heat

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★

  • State of Grace

    ★★★★

  • The Reflecting Skin

    ★★

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★½

  • Heaven's Gate

    ★★★

  • The Medusa Touch

    ★★

  • All the President's Men

    ★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★

  • Magnum Force

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★½

  • Theatre of Blood

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • The Poseidon Adventure

    ★★★

  • I Want Him Dead

    ★★★½

  • Charade

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★★

  • Nosferatu