RSS feed for Craig

Craig has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Micmacs

Micmacs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Refugiado

Refugiado

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The American

The American

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cargo

Cargo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jack Brooks: Monster Slayer

Jack Brooks: Monster Slayer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Other Side

The Other Side

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Resurrection of Jake the Snake

The Resurrection of Jake the Snake

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry