Sort by

Julian has logged 475 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Jawan

Jawan

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Pure Spirit

A Pure Spirit

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Champagne

Champagne

1928
×
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Omelia Contadina

Omelia Contadina

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rustin

Rustin

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
24 City

24 City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Do Not Expect Too Much from the End of the World

Do Not Expect Too Much from the End of the World

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two Ships

Two Ships

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anselm

Anselm

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
Maestro

Maestro

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Edit this entry  
05
French Water

French Water

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Round

Last Round

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monster

Monster

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Waru

Waru

2017
×
★★★
Edit this entry