Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
celia

celia

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for celia
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • celia’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    Watched by celia 26 May 2022

    LAYLA EL FAOULY <333333

  • National Theatre Live: Fleabag

    National Theatre Live: Fleabag 2019

    ★★★★★ Watched by celia 26 May 2022

    she’s a genius

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love 2000

    ★★★★★ Rewatched by celia 24 May 2022

    never talk to me about this movie

  • KKN di Desa Penari

    KKN di Desa Penari 2022

    ★★½ Watched by celia 22 May 2022

    badarawuhi milf. i too would’ve done everything she asked me to

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by celia 19 May 2022

    i am a changed woman. i am not the same person i was one movie ago.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched by celia 17 May 2022

    maybe if he went to therapy idk

  • Scream 4

    Scream 4 2011

    ★★★★ Rewatched by celia 12 May 2022 1

    kirby returning for scream 6 i know that’s right!!!!!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★½ Watched by celia 10 May 2022

    whatever this was

  • Love, Rosie

    Love, Rosie 2014

    ★★★★ Watched by celia 08 May 2022

    i’m miserable

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians 2018

    ★★★★ Watched by celia 07 May 2022

    how do u cheat on gemma chan are you crazy

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★ Watched by celia 05 May 2022

    made me giggle and twirl my hair.. something fun for the kids idk

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★★ Rewatched by celia 26 Apr 2022

    putting an end to my miserable life

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 22

Review Tags

22
  • quarantine
  • 2020s
  • 2010s
  • directed by women
  • foreign
  • 👩‍❤️‍💋‍👩
  • 2000s
  • with friends
  • with @serinaa
  • in theaters
  • mubi
  • 90s
  • black and white
  • indonesian
  • 60s
  • 70s
  • hbo
  • shows
  • with family
  • 50s
  • 80s
  • youtube
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro