Sort by
  • Les Misérables

    ★★★½

  • Lilet Never Happened

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Kon-Tiki

    ★★★★

  • On the Road

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★★

  • The Lucky One

    ★★★

  • The Other Son

    ★★★★

  • Anton Corbijn Inside Out

    ★★★

  • The Vow

    ★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★½

  • Monsieur Lazhar

    ★★★½

  • Mr. Popper's Penguins

    ★★★½

  • The Giants

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★½

  • 17 Girls

    ★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Something Borrowed

    ★★★

  • Detachment

    ★★★★½

  • One Day

    ★★★★

  • The Tourist

    ★★★★

  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★

  • 127 Hours

    ★★★½

  • Parked

    ★★★

  • In a Better World

    ★★★★½

  • Shrek Forever After

    ★★★★

  • Letters to Juliet

    ★★★★

  • Remember Me

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Dear John

    ★★★½

  • When in Rome

    ★★½

  • Blue Valentine

  • Leap Year

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★½

  • The Blind Side

    ★★★★

  • Me Too

    ★★★

  • 2012

    ★★★

  • Emma

    ★★★★½

  • The Time Traveler's Wife

    ★★★½

  • My Sister's Keeper

    ★★★½

  • Up

    ★★★½

  • Marley & Me

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • Radeloos

    ★★★

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

    ★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★

  • Made of Honor

    ★★★★

  • De Scheepsjongens Van Bontekoe

    ★★★

  • Love Is All

    ★★★

  • August Rush

    ★★★★

  • Timboektoe

    ★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★

  • Shrek the Third

    ★★★★

  • The Holiday

    ★★★★

  • Babel

    ★★½

  • Tristan & Isolde

    ★★★★½

  • Ice Age: The Meltdown

    ★★★

  • She's the Man

    ★★★

  • XTC Just Don't Do It

    ★★½

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★

  • Memoirs of a Geisha

    ★★★★½

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★½

  • North & South

    ★★★★½

  • The Notebook

    ★★★★½

  • Garfield

    ★★★

  • The Day After Tomorrow

    ★★★

  • Shrek 2

    ★★★★

  • The Chorus

    ★★★★½