RSS feed for Da_Bill

Da_Bill has logged 145 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Edit this entry  
11
A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets

2005
×
★★½
Edit this entry  
11
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
It Was Fifty Years Ago Today! The Beatles: Sgt. Pepper & Beyond

It Was Fifty Years Ago Today! The Beatles: Sgt. Pepper & Beyond

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Prize Winner of Defiance, Ohio

The Prize Winner of Defiance, Ohio

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Christmas Eve

Christmas Eve

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Churchill

Churchill

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yellowbeard

Yellowbeard

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry