Sort by

Jose has logged 417 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Great Space Jam

The Great Space Jam

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chumscrubber

The Chumscrubber

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stay Tuned

Stay Tuned

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★
Edit this entry