Sort by

Daan has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gyre

Gyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry