Sort by

Daan has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry