Hause has logged 302 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Edit this entry  
20
Animal House

Animal House

1978
×
Edit this entry  
19
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
Edit this entry  
16
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
Edit this entry  
16
American History X

American History X

1998
×
Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
12
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Next Best Place

The Next Best Place

×
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
Read prior review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
Edit this entry