celeste has logged 350 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
Edit this entry  
13
Devils' Line

Devils' Line

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Magic Horse

The Magic Horse

1953
×
Edit this entry  
05
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
05
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
06
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
Edit this entry  
11
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
Edit this entry  
11
Constantine: City of Demons - The Movie

Constantine: City of Demons - The Movie

2018
×
Edit this entry  
11
Reign of the Supermen

Reign of the Supermen

2019
×
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
Edit this entry  
03
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Modern Farewell

A Modern Farewell

2020
×
Edit this entry  
30
Black Swan: Metamorphosis

Black Swan: Metamorphosis

2011
×
Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry